Ingen grund til at foretage besparelser i Fredericia i 2010
Læserbrev: Læserindlæg fra byrådsmedlem for SF og bestyrelsesmedlem i KL, Jane Findahl.
04-03-10 21:05, Lagt på nettet af Palle Hansen
De borgerlige partier i Fredericia har besluttet, at der skal spares 40-50 mio. kr på driften i indeværende år. Det betyder fyringer og et ringere serviceniveau.
Socialdemokraterne og SF er uenige i, at det er nødvendigt at foretage besparelser i 2010. Der er flere grunde til at SF har stemt i mod, at der skal laves et sparekatalog med besparelser for 70-80 mio. kr.:
For det første har vi ingen forudsætninger for at se, hvordan Fredericia Kommunes økonomiske situation er på nuværende tidspunkt. F.eks. er der en aftale med regeringen om at kommunerne kompenseres, hvis de har stigninger i deres overførelsesudgifter (udgifter til sygedagpenge, førtidspension og kontanthjælp). På nuværende tidspunkt ser det ud til, at Fredericia vil få en stigning på 20 mio. kr. i 2010. Men der er en aftale med regeringen om, at kommunerne bliver kompenseret for de udgifter, og desuden er der også en mulighed for at blive kompenseret og endelig afregnet for stigningen i 2009, når de endelige regnskabstal fra kommunerne foreligger. I Fredericia har man heller ikke set på, hvilken effekt de nye regler på sygedagpengeområdet og den kommende kommuneaftale vil få.
For det andet har vi i Fredericia vedtaget en meget ambitiøs arbejdsmarkedspolitik, som bl.a. tager højde for at give langt flere meningsfulde uddannelses- og aktiveringstilbud til fleksjobbere og kontanthjælpsmodtagere i kommunen. Det er rigtig tiltrængt for vores hårdtarbejdende medarbejdere vil derved også få flere kollegaer i deres daglige arbejde. Samtidig med at f.eks. rigtig mange flere fleksjobbere får job og dermed langt bedre livskvalitet, sparer kommunen mange penge. Over de næste tre år kan vi faktisk spare hhv. fire, seks og otte millioner kroner ved at tilbyde folk job i kommunen i stedet for at lade dem gå ledige. Den plan kan vi naturligvis ikke sætte i gang, hvis de borgerlige partier gør alvor af deres plan om at fyrer medarbejdere i kommunen.
For det tredje har vi på det netop overståede ØK-møde fået indsigt i, at der er styr på udgifterne på ældreområdet og at ”længst muligt i eget liv” er en stor gevinst. Overskridelsen på Snerydning kan vi eventuelt finde i vores anlægsbudget.
Desværre for Fredericia vil de borgerlige partier ikke vente på de nødvendige økonomiske forudsætninger. De har nemlig hørt, at regeringen siger nulvækst i kommunerne til næste år. En anden fremtrædende minister siger, at nulvækst betyder uændret service. Skulle man ikke lige finde ud af, hvad meningen er, før der skæres i velfærden i vores kommune?
Af Jane Findahl, byrådsmedlem for SF og bestyrelsesmedlem i KL
Øster Voldgade 22
7000 Fredericia
(Foto : SF )
|