Se videoer fra begivenheder i Fredericia - klik her
Tilpasset søgning
Nyhedsbrev
Få friske nyheder fra Fredericia og Omegn direkte i din indbakke.
Indtast venligst en e-mail for at blive tilmeldt nyhedsbrevet



Søg i arkiv


Annonce
Fredericia Avisen

Traf det rigtige valg på øllets dag


Kultur: Fredericias egen mikrobryggeri Frederiksodde Haandbryggerlaug,har lavet to prøvebryg til øllets dag,som bliver fejret den 5. September.

30-08-09 12:14, Lagt på nettet af Palle Hansen

Lørdag den 5. September er øllets dag, det bliver markeret med et arrangement på Ryes plads, hvor der bliver mulighed for at smage en masse forskellig øl fra en række danske bryggerier. Deriblandt selvfølgelig også Fredericias egen mikrobryggeri Frederiksodde Haandbryggerlaug, som udover at byde på smagsprøver på deres sidste udgivelse også har andre tiltag. De har allieret sig med nogle af Fredericias dygtige håndbryggere og overtalt dem til at deltage i Fredericias første lokale ølvalg.
- Vi har lige fra starten af fået en rigtig god opbakning af fredericianerne og vil gerne give dem muligheden for at få indflydelse på vores næste bryg, siger Per Hansen fra Frederiksodde Haandbryggerlaug.

Valget går i alt sin enkelthed ud på at smage på fire forskellige øl og derefter give sin stemme til den øl man synes bedst om, når dagen så er omme bliver stemmerne talt op og den øl som har fået flest stemmer bliver så brygget og udgivet kommercielt.
- Vi har selv lavet to prøvebryg til lejligheden, siger Bjarke Tangholm.

Frederiksodde Haandbryggerlaug, og derudover er der et bryg fra ”Lillebælt bryghus” og et fra ”Den tørstige landsoldat” som også vil brygge øl i løbet af dagen på vores stand.

Så er man til øl og vil man gøre sin indflydelse gældende, så mød op mellem 10.00 og 16.00
(Foto : PR )

Klik her og del denne nyhed med dine venner på Facebook






Add to Google

RSS feed

Annonce
Nyheder fra DR

PageRank
Traf det rigtige valg på øllets dag - info@fredericia-avisen.dk